Pre Dorian Yates, bodibilding je bio zarobljenik svog šablona – tačno određen broj serija, ponavljanja i vežbi. Ako to ne odradiš, možeš slobodno da ideš kući. Međutim, Yates je sve to preokrenuo naglavačke.
Njegov pristup treningu je razbio okove ustaljenih pravila i pokazao da snaga leži u individualnosti, disciplini i hrabrosti da se isproba nešto novo. On je osmislio sopstveni raspored treninga za bodibilding i njime uspeo da izgradi mišićnu masu brže nego što je iko ikada smatrao mogućim.
Ali, ko je zapravo Dorian Yates i kako je ovaj čovek iz Engleske postao međunarodna ikona u svom sportu?
Ko je bodibilder Dorian Yates?
Dorian Yates je penzionisani profesionalni bodibilder iz Engleske, rođen 19. aprila 1962. godine u Vorkširu. Njegova karijera bodibildera počinje 1981. godine kada u pritvor u Birmingemu prvi put počeo da diže tegove. Od tada je uspeo da osvoji čak 15 velikih takmičenja.
Jedan od ključeva njegovog uspeha bio je jednostavan, ali moćan proces: zapisivao bi svoje ciljeve na papir, potpisao ih i posvetio se njihovom ostvarivanju. Preporučuje ovu tehniku svima koji žele da uđu u bodibilding.
Ipak, Yates-ova karijera nije bila bez poteškoća. Završila je zbog hroničnih povreda, uključujući pokidane bicepse i tricepse, a koje su, prema njegovim rečima, bile rezultat intenzivnog treninga, stresa i preopterećenja. Sam priznaje da je većinu svoje karijere bio posvećen iscrpljujućem režimu i strogoj ishrani, te dodaje da bi, da može da se vrati unazad, sebi dao više vremena za odmor.
Yates je tokom svoje karijere stekao nadimak “Senka” zbog navike da se pojavi na takmičenjima bez prethodne najave.
Izvor: YouTube/Eduardo Falcão
Koliko puta je Dorian Yates osvojio titulu Mr. Olimpija?
Dorian Yates je šest puta zaredom osvojio titulu Mr. Olimpija, od 1992. do 1997. godine. Njegov prvi veliki uspeh bio je 1984. godine, kada je osvojio titulu Mr. Birmingem za početnike. Od tada je samo išao uzlaznom putanjom.
Godine 1986. i 1988. odneo je pobedu na Britanskom prvenstvu, što ga je dodatno lansiralo među najbolje bodibildere. Ali, nije tu stao – 1994. godine osvojio je Grand Pri u Španiji, Nemačkoj i Engleskoj. A kao šlag na tortu, 1996. je ponovio uspeh na Grand Pri takmičenjima u istim tim državama.
Yates je poznat po tome što je odbio unosne ugovore za reklamiranje suplemenata i izbegavao intervjue i medijsku pažnju kako bi sačuvao svoju privatnost.
Od sportiste do preduzetnika: Yates put kroz industriju bodibildinga
Dorian Yates nije stao na osvajanju bodibilding titula – svoj uticaj proširio je i na poslovni svet. Još 1987. godine, kupio je Temple Gym u Birmingemu i do 2006. proširio na još četiri lokacije.
Njegova saradnja s Majkom i Rejom Mencerom rezultirala je osnivanjem Heavy Duty Incorporated 1994. godine, kompanije koja se bavila prodajom sportske opreme i literature.
Godine 1998, udružio se s Keri Kejsom i lansirao CNP Professional, poznat po liniji “Dorian Yates Approved” suplemenata, pre nego što je 2006. osnovao sopstvenu kompaniju Dorian Yates Ultimate Formulas.
Kasnije je pokrenuo još dva brenda: EU Peptides i DY Nutrition, specijalizovan za Pre-Workout formule. Njegov sportski mentalitet – disciplina i fokus na detalje – postao je osnova i za njegove poslovne poduhvate. Danas, Yates vodi međunarodne seminare o ishrani i treningu, ostajući ne samo simbol bodibildinga već i primer uspešnog preduzetnika.
Kako je Dorian Yates redefinisao bodibilding
Bodibilderi su oduvek bili krupni, ali pojavom Yates takmičenje Mr. Olimpija je dobilo potpuno novu dimenziju. Iako je čitava njegova figura bila impresivna, najviše se pamti po ogromnim leđima i snažnim ramenima.
Kako je postigao tu masu? Sam Yates kaže da ju je postigao pravilnom ishranom, unosom pravih nutrijenata i suplementacijom, kao i treninzima koji su zahtevali dizanje neverovatno teških tegova.
Toliko revolucionaran je bio Jatesov trening poznat kao “Blood and Guts” da se i danas posmatra sa skepsom kod skoro svih modernih bodibildera. On je bio, i još uvek jeste, prava mitološka figura – neponovljiva ikona devedesetih, koje su s pravom dobile naziv “Yates-ova decenija”.
Kada je pokušao da objasni svoju gotovo natprirodnu moć, rekao je samo: “Nemojte pokušavati da radite ono što ja radim dok ne steknete nekoliko godina iskustva u treningu. Čak i tada, nemojte da kopirate mene: morate da pronađete ono što najbolje funkcioniše za vas.“
Ono što je Jates želeo da kaže jeste da je trenirao više da bi razvio intenzitet nego same mišiće. Intenzitet je bio ne samo nužan, već i dovoljan za rast mišića. Još važnije, on zavisi od mentalne snage, koja se ogleda u koncentraciji, volji i razumevanju svih činilaca koji utiču na razvoj mišića.
Yates naučni pristup bodibildingu
Za razliku od klasičnog “mačo” pristupa koji često viđamo, Yates-ov stil se odlikuje stavom pravog knjiškog moljca – tipa koji je toliko temeljno proučio teoriju da mu praksa odmah donosi rezultate.
Kako voli da kaže nikad nije pristupao metodom “pokušaja i promašaja”. Pre nego što je uopšte zakoračio u teretanu, istražio je svu dostupnu literaturu o bodibildingu i fiziologiji. Zatim je u svojoj teretani testirao teorije o snazi i rastu mišića, dok nije izdvojio dva osnovna principa:
- Maksimalan odgovor mišića se postiže šokom kratkog, visokointenzivnog treninga.
- Rast mišića događa se tek nakon perioda oporavka.
Dakle, ništa slučajno – sve je bilo pažljivo osmišljeno i testirano.
Prednosti visokointenzivnog treninga prema Dorian Yates-u
Inspirisan legendom zlatnog doba, Majkom Mencerom, čija je knjiga Heavy Duty zagovarala trening visokog intenziteta i niskog volumena, Dorian Yates je osmislio svoj plan treninga nazvan High-Intensity Training (HIT) koji se fokusirao na kvalitet umesto kvantiteta.
Za veće mišićne grupe koristio je osam do deset serija, dok je za manje bilo dovoljno četiri do šest. Ključ je bio u jednoj radnoj seriji izvedenoj do potpunog otkaza, koristeći tehnike poput “rest-pause” i forsiranih ponavljanja.
Ovaj pristup, iako skeptično prihvaćen, redefinisao je način na koji sportisti razmišljaju o treningu. Kako sam Yates kaže: “Ako osetiš da možeš da odradiš drugu seriju, onda u prvoj nisi dao sve od sebe.“
Izvor: YouTube/Bodybuilding.com
Yates-ov vodič za trening
Yates je trenirao četiri dana nedeljno, dok su mu preostala tri dana bila rezervisana za odmor.
- Ako vam više odgovara, možete da trenirate pet ili šest dana nedeljno, samo pametno raspodelite treninge.
- Kad radite završni set za zagrevanje umerenog intenziteta, potrudite se da idete skoro do otkaza, ali sa lakšim težinama i više ponavljanja (12–15) nego u radnim setovima.
- Ciljajte potpuni otkaz između šestog i osmog ponavljanja. Nakon toga, produžite trening iznad granice otkaza koristeći dva do tri forsirana ponavljanja, “rest-pause” tehniku ili dropset ponavljanja.
- Ako nemate partnera za trening, više koristite mašine i kablove. Oni vam omogućavaju da sigurno dostignete otkaz, a zatim, uz brzo smanjenje težine, nastavite dalje i radite iznad granice otkaza s punim ponavljanjima.
Zaključak: Yates-ov neprolazni uticaj
Prošlo je više od 25 godina otkako je Dorian Yates poslednji put obukao takmičarske gaćice, ali njegova dominacija i legendarni stil treninga i dalje se sa nostalgijom pamte među starijim fanovima, dok ga mlađe generacije s poštovanjem smatraju inspiracijom.
Kao sportista, preduzetnik i mentor, Yates ostavlja neizbrisiv trag, inspirajući nove generacije da se posvete disciplini i hrabrosti. Njegovo ime je još uvek sinonim za poštovanje i divljenje u bodibilding krugovima – i to se neće promeniti još dugo.